Od 1. lipnja IBAN (International Bank Account Number) će postati obvezan za izvršavanje svih plaćanja preko računa, a kreditne institucije otvaraju transakcijske račune isključivo prema IBAN konstrukciji. U odnosu na stari transakcijski račun BBAN, koji sadrži 17 znamenaka, od čega sedam brojki označava banku, a deset broj računa koji vam određuje banka, IBAN sadrži maksimalno 34 znaka. Sastoji se od dva slovna znaka koji su oznaka države u kojoj kreditna institucija ima sjedište, dvoznamenkastog kontrolnog broja koji se računa prema međunarodnoj normi i BBAN-a. Upotreba IBAN-a bitan je preduvjet za sudjelovanje kreditnih institucija sa sjedištem u Republici Hrvatskoj u SEPA-i (Single Euro Payments Area).
Od 1. lipnja IBAN (International Bank Account Number) će postati obvezan za izvršavanje svih plaćanja preko računa, a kreditne institucije otvaraju transakcijske račune isključivo prema IBAN konstrukciji, priopćili su iz HNB-a.
U odnosu na stari transakcijski račun BBAN, koji sadrži 17 znamenaka, od čega sedam brojki označava banku, a deset broj računa koji vam određuje banka, IBAN sadrži maksimalno 34 znaka.
Sastoji se od dva slovna znaka koji su oznaka države u kojoj kreditna institucija ima sjedište, dvoznamenkastog kontrolnog broja koji se računa prema međunarodnoj normi i BBAN-a.
Upotreba IBAN-a bitan je preduvjet za sudjelovanje kreditnih institucija sa sjedištem u Republici Hrvatskoj u SEPA-i (Single Euro Payments Area), navodi Hrvatska narodna banka.
- SEPA je jedinstveno euro platno područje unutar kojega se omogućava građanima, poslovnim subjektima i javnim tijelima da plaćanja u eurima u korist ili na teret transakcijskih računa, bilo u zemlji ili inozemstvu, izvršavaju prema jednakim pravilima, neovisno o tome u kojoj se državi nalaze, pojašnjavaju iz HNB-a. SEPA obuhvaća sve članice Europske unije te Island, Lihtenštajn, Norvešku, Švicarsku i Monako.
IBAN osigurava jedinstvenu identifikaciju (neponovljivost) transakcijskog računa korisnika platnih usluga na razini cijelog sustava i time bitno smanjuje mogućnost unosa pogrešnog broja transakcijskog računa u odnosu na platitelja ili primatelja plaćanja. Naime, postojeća (BBAN) konstrukcija transakcijskog računa osigurava njegovu neponovljivost na razini jedne kreditne institucije. Tako ista partija transakcijskog računa može postojati u različitim kreditnim institucijama te, u slučaju pogrešnog upisa vodećeg broja kreditne institucije, može doći do pogrešne doznake novčanih -sredstava
IBAN briše i razlike između obavljanja međunarodnog i nacionalnog platnog prometa, što bi i građanima i tvrtkama trebalo olakšati plaćanje.
- Kreditna institucija obavijestit će korisnika platnih usluga o datumu od kojega će se koristiti IBAN konstrukcijom svoga transakcijskog računa i u nacionalnom platnom prometu. Od tog datuma transakcijski račun korisnika platnih usluga kreditna institucija vodi prema IBAN-u. Korisnik platnih usluga treba upoznati uplatitelje novčanih sredstava o svom IBAN-u, također napominju.